Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Internet / Speciale / Simona Halep rămâne pe locul 3 în clasamentul WTA

Simona Halep rămâne pe locul 3 în clasamentul WTA

halepDupă Australian Open, Simona Halep a rămas pe poziţia a treia în clasamentul WTA, în timp ce Irina Camelia Begu a urcat opt locuri până pe poziţia a 34-a

Potrivit celor mai recente ştiri apărute pe un site de pariuri sportive din tenis luni s-a actlualizat clasamentul WTA. La vârf situaţia a cam rămas neschimbată, primele patru locuri fiind ocupate de aceleaşi jucatoare exact în ordinea de la precedentul clasament. Astfel pe prima poziţie se află americanca Serena Williams cu 9776 puncte.

Ea a câştigat în week-end la Australian Open al 19-ea titlu de Grand Slam din carieră. Este pentru a şasea oară în istorie când se impune în turneul de la Melbourne. Pe locul 2 în clasamentul WTA cu 8210 puncte este rusoaica Maria Sharapova, cea care ar fi putut fi pe primul loc dacă ar fi câştigat finala de la Australian Open. A pierdut-o în două seturi şi astfel a rămas pe locul secund. Podiumul este completat de românca Simona Halep cu 6571 puncte. La fel ca în 2014, Simona s-a oprit şi la ediţia din 2015 tot în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului. Românca are însă un avantaj de doar 91 puncte faţă de poziţia a patra ocupată de cehoaica Petra Kvitova. Aşa că Simona Halep va avea de tras tare în luna februarie la cele două turnee la care va lua parte. La primul din Dubai nu are de apărat puncte pentru că anul trecut a pierdut în primul tur, însă la Doha în 2014 a câştigat turneul. Dar până la aceste turnee, românca va evolua la sfârşitul acestei săptămâni la Fed Cup, competiţie în care România întâlneşte Spania în turul 1 al Grupei Mondiale II.

Pe lângă Simona Halep, la Australian Open o evoluţie foarte bună a avut şi românca Irina Camelia Begu. Ea a fost eliminată cu greu de canadianca Eugenie Bouchard în optimile de finală. În urma acestei evoluţii foarte bune, Irina Begu a urcat opt locuri şi ocupă locul 34 în acest moment cu 1401 puncte. Este cel mai bun loc ocupat în cariera sa. Din top 50 a ieşit Monica Niculescu care a coborât opt locuri şi se află acum pe poziţia 57 cu 903 puncte. La Australian Open, Monica a fost eliminată chiar în primul tur de favorita gazdelor Samantha Stosur.

În top 100 WTA mai există o româncă, Alexandra Dulgheru. Aceasta a coborât opt locuri şi este acum pe locul 95 cu 602 puncte. La turneul din Melbourne a pierdut încă din primul tur cu australianca Jarmila Gajdosova. Foarte aproape de a intra sau reveni între primele o sută de jucătoare sunt Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu. Prima a coborât patru locuri până pe poziţia 101, în timp ce Andreea a urcat două poziţii şi acum e pe locul 115. România are în total nouă reprezentante în top 250, ceea ce e o performanţă bună.

Şi în clasamentul de dublu feminin România are două reprezentante în top 50. Este vorba de Monica Niculescu şi Irina Camelia Begu. Prima staţionează pe locul 44 cu 1600 puncte, iar Irina a urcat şapte poziţii şi ocupă acum locul 49 cu 1495 puncte. Nici una nu a avut un parcurs prea lung în proba de dublu feminin de la Australian Open, ci au fost eliminate amândouă în turul doi. În top 100 la dublu feminin se mai află şi Ioana Raluca Olaru. Ea a coborât şapte locuri după ce a pierdut în primul tur al primului turneu de Grand Slam al anului. Astfel acum ocupă locul 61 cu 1288 puncte.